به گفته ایران مارکت خبرگزاری میزان، شرکت تدارکات مَتِرنِت (Matternet) در سوئیس اعلام کرد، برای تسهیل جابه‌جایی نمونه‌های آزمایشگاهی مانند خون و سایر آزمایش‌های تشخیصی میان بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها، یک شبکه دائمی تحویل کالا با پهپاد راه‌اندازی کرده است. اولین شبکه تحویل از ماه آینده شروع به کار خواهد کرد و چند شبکه دیگر نیز در سال آینده معرفی خواهد شد. شرکت مَتِرنِت می‌گوید اقلام پزشکی را می‌توان از این طریق در ۳۰ دقیقه به بیمارستان‌ها تحویل داد.

این شرکت مَتِرنِت که در مِنلو پارک (Menlo Park) کالیفرنیای آمریکا مستقر است و اسفند سال گذشته مجوز استفاده از پهپاد برای تحویل کالا را در مناطق پر جمعیت کشور سوئیس صادر کرد، می‌گوید صدور چنین مجوزی برای اولین بار در جهان صورت گرفته است. اکنون در ایستگاه شرکت مَتِرنِت از یک نوع سفیدرنگ این صندوق پستی به ابعاد حدود دو مترمربع رونمایی شده است که می‌تواند بالای پشت‌بام‌ها یا روی زمین نصب شود تا بسته‌های پست شده با این پهپاد را ارسال یا دریافت کند. شبکه ارتباطی پهپادها که در جریان مشارکت با پست سوئیس کار می‌کند، از فناوری پیشرفته‌ای استفاده می‌کند، زیرا این نخستین پرواز عملیاتی با پهپاد در مناطق پر جمعیت شهری است که برای آزمودنش در گام اول خلبانی آن را هدایت نمی‌کند.

آغاز به کار شبکه تحویل کالا با پهپاد در سوئیس +عکس

ماه گذشته، شرکت زیپ لاین (Zip line) از بهره‌برداری از سامانه تحویل خون در تانزانیا طی سال آینده خبر داد. پیشتر دو بیمارستان در شهر لوگانو (Lugano) سوئیس برای تحویل نمونه‌های آزمایشگاهی با پهپاد، آنها را آزمایش کرده است. این شرکت در نظر دارد اواخر سال ۱۳۹۶، سامانه منظمی در این خصوص راه‌اندازی کند.

آندریاس راپتوپولُس (Andreas Raptopoulos) بنیانگذار و مدیر عامل شرکت مَتِرنِت در حاشیه سخنانش گفت: تحویل این نمونه‌های تشخیصی که طبیعتا نیازمند نقل و انتقال فوری هستند بر اساس تقاضا انجام می‌شود. آنها باید برای یک پیک منتظر بمانند. گاهی اوقات برای انجام این نوع کارها تاکسی می‌گیرند ولی هنگامی که شما سامانه‌هایی مانند این دارید که خودران و قابل اطمینان هستند، به طور کامل شکل عملیات تغییر می‌کند. کاربران برای استفاده از این سامانه، از نرم‌افزاری استفاده می‌کنند که در آن جزئیات حمل و نقل را باید وارد کنند، سپس اقلام مورد نظر برای تحویل قبل از بارگیری در پهپاد، در محفظه‌ای جعبه‌ای‌شکل قرار می‌گیرد. در حال حاضر این پهپادها می‌توانند محموله‌هایی با وزن نزدیک به دو کیلوگرم را حمل کنند. بسته‌ها پس از پرواز پهپاد به ایستگاه دیگر مَتِرنِت منتقل می‌شوند. در آنجا گیرندگان می‌توانند بسته‌های خود را از طریق اسکن یک کیوآر کد (QR Code) تحویل بگیرند.

پس از فرود آمدن پهپاد در ایستگاه، باتری آن را خارج می‌کنند و پهپاد برای شارژ مجدد باتری در صف انتظار می‌ماند.

حداکثر مسافتی که یک پهپاد می‌تواند طی کند

۲۰ کیلومتر است و سرعت آنها بسته به شرایط آب و هوایی مانند وزش بادهای تند اندکی تغییر می‌کند. آنها می‌توانند با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت هم به گشت‌زنی بپردازند. به گفته شرکت مَتِرنِت، در هر شبکه حدود یک تا دو پهپاد فعالیت می‌کنند. از ویژگی‌های هر ایستگاه، داشتن سیستم «خودکار تصفیه هوا» است که فعالیت پهپاد را مدیریت می‌کند.

مَتِرنِت پیش‌بینی می‌کند در آینده، ایستگاه‌هایی در فروشگاه‌های مواد غذایی قرار داده شود. این شرکت تصریح می‌کند، پس از آن که جایگاه قابل اعتمادی در سوئیس پیدا کند، وارد بازارهای بعدی در آلمان و انگلیس خواهد شد.

 

منبع:  جام جم آنلاین

 

انتهای پیام/

 

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما