تاثیر ویتامین ب. ۳ در جلوگیری از سقط جنین و تولد نوزاد معیوببه گفته ایران مارکت خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خبری و علمی انگلیسی مدیکال نیوز تودی، پروفسور سالی دانوودی/Sally Dunwoodie از موسسه تحقیقاتی ویکتور چنگ کاردیاک/Victor Chang Cardiac در سیدنی سرپرستی مطالعه‌ای را برعهده داشت که عامل کلیدی بعضی موارد سقط چنین و ناهنجاری‌های مادرزادی قلب، ستون فقرات، کلیه‌ها و شکاف کام را تعیین کرده است.

آن‌ها همچنین به یک درمان آسان و در دسترس رسیده اند که در برخی موارد موجب جلوگیری از سقط جنین شده و از ناهنجاری‌های مادرزادی نیز ممانعت می‌کند.

این محققان دلیل برخی ناهنجاری‌های جنینی را در کمبود نیکوتین‌آمید آدنین دی‌نوکلئوتید (ان دی ای) دنبال کردند؛ نوعی مولکول که نقش کلیدی در تنظیم‌های متابولیکی دارد.

ان دی‌ای در تولید انرژی و تقویت بقای سلول همچنین کمک به بازیابی دی ان‌ای نقش دارد. اما تولید ان دی‌ای به دلیل بعضی عوامل ژنتیک، بیماری‌های مزمن (مانند دیابت) یا رژیم غذایی ناسالم می‌تواند متوقف شده و به ناکارآمدی آن بیانجامد.

این مطالعه در ابتدا روی خانواده‌هایی متمرکز بود که شرایط نادری به نام وکترال (VACTERL) در آن‌ها دیده می‌شود. این وضعیت منجر به تولد افرادی با دستکم سه نوع ناهنجاری است؛ نقصان در مهره ها، ناهنجاری‌های قلبی، آرتزی مقعدی و آرتزی مری، اختلالات کلیوی یا اندامی.

دانوودی و گروه همکاران وی ابتدا دریافتند کمبود ان دی‌ای می‌تواند تاثیر منفی بر شکل گیری جنین در افرادی داشته باشد که وکترال در آن‌ها دیده می‌شود، همچنین به سقط جنین و ناهنجاری‌های مادرزادی در نوزاد منجر شود. اما بعد از انجام این پروژه در دوره‌ای ۱۲ ساله، آن‌ها نتیجه گرفتند کمبود ان دی‌ای همچنین می‌تواند دلیل موارد دیگر سقط جنین و عیوب مادرزادی را توضیح دهد.

اما محققان اشاره می‌کنند احتمالا راهکار ساده‌ای برای حل این مشکلات وجود دارد. یکی از عناصر کلیدی در سنتز ان‌ای دی نیاسین است؛ نیاسین یکی از ترکیبات ویتامین ب. ۳ است که به عنوان داروی مکمل غذایی در دسترس قرار دارد. نیاسین همچنین در بعضی گوشت‌ها مانند ماهی تن و بوقلمون و گیاهانی، چون زنجبیل و ترخون وجود دارد.

داونوودی و همکارانش معتقدند مصرف مستمر مکمل‌های غذایی ب. ۳ می‌تواند به شکل محسوس از سقط جنین و تولد نوزادان با نقص‌های مادرزادی مانند مهره شکاف و دیگر نقص‌های مهره‌ای و همچنین عیوب کلیوی و قلبی جلوگیری کند.

وی گفت: گروه همکاران ما بعد از ۱۲ سال تحقیق پی بردند این نواقص قابل درمان است و می‌توان از سقط جنین و عیوب مادرزادی با استفاده از یک ویتامین معمول جلوگیری کرد.

داونوودی و گروه وی تاثیر نیاسین را بر رشد جنین‌ها در یک مدل پیش بالینی موش بررسی کرده و متوجه شدند بعد از افزودن میزان مشخصی از ویتامین ب. ۳ به رژیم غذایی مادر باردار، دیگر سقط جنین روی نداد. از این گذشته همه نوزادان سالم و بدون عیوب مادرزادی متولد شدند.

 

 

 

انتهای پیام/

 

 خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

 

 

منبع: ایرنا

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما