جرقه ایجاد اولین فروشگاه لوازم دست دوم به صورت حراجی در ذهن یک ایرانی به نام پی‌یر امیدیار در سال ۱۹۹۵ زده شد. سالها بعد پس از همه گیری استفاده از تلفن های هوشمند در کشورمان و رشد روز افزون استفاده از آن، ایده حراجی های اینترنتی در ایران هم اجرایی به نظر می آمد.


تبلیغات عجیب و غریب!

اتاق خبر ۲۴: 

اولین حراجی اینترنتی و آنلاین در کشور ایجاد شد و روز به روز به تعداد کاربران آن اضافه گردید تا جایی که اکنون میلیون ها کاربر فعال در این حراجی ها به خرید و فروش اجناس دست دوم و یا کالا و خدمات خود مشغولند.

در این اپلیکیشن ها که عموما در مرورگرها نیز در دسترس هستند، موضوعات مختلفی برای کاربر در نظر گرفته شده است. هرچند جنبه مثبت این برنامه ها غیرقابل انکار است اما در برخی دسته بندی های موضوعی موجود، با مواردی برخورد می کنیم که چندان شایسته نیست. بارها شده که تصاویری از فضای برنامه های مورد بحث در شبکه های اجتماعی منتشر می شود که کالاهای عجیبی مثل موتور هواپیما یا اجناسی از این دست برای فروش آگهی گردیده اند. این نوع تبلیغات به طبع مشکلی برای کسی ایجاد نمی کنند بلکه گاهی صرفا لحظات مفرحی را برای دیگر کاربران می سازند! اما بعضا اگهی هایی در این برنامه ها دیده می شود که نه تنها مجرمانه است بلکه می تواند بنیان خانواده ها را هدف قرار دهند یا مروج فساد و بی بندوباری باشند.

1

با وجود نظارت مدیران بر روی آگهی ها، اما به عنوان مثال در بخشی با عنوان «کمک» درخواست هایی با عناوینی مثل «اسکان رایگان» یافت می گردد که در ورای آن اهداف دیگری توسط آگهی دهنده دنبال می شود. وقتی با راه های تماس این آگهی ها ارتباط می گیرید، متوجه درخواست هایی مثل ازدواج سفید، صیغه و… خواهید شد یا حتی برخی به طور غیرمستقیم در متن آگهی به این موضوعات اشاره می کنند.

 

1_3.jpg

 

1_1.jpg

از طرفی آگهی های مختلف دیگری در میان هزاران مورد منتشره در روز می بینیم که حتی دارای محتوای مجرمانه و فروش اجناس ممنوعه است. مثلا اجناس قدیمی و عتیقه به وفور و فراوان در این سایت ها یافت می شود و افراد به راحتی دست به خرید و فروش اموالی می زند که مشخص نیست مبدا آن کجاست و اینکه به جای موزه باید در چنین حراجی هایی رد و بدل شود؟

1_4.jpg

 

1_5.jpg

سکه، جام، دستبند و … اجناسی هستند که در میان عتیقه های موجود به فروش می رسند که بی شک تبادل چنین کالاهایی در خارج از فضای مجازی شرایط خاصی را می طلبد و چه بسا اقدامی مجرمانه باشد.

در بخش خدمات، آگهی هایی مثل ماساژ خواهید یافت که باز هم مخاطب را دچار تردید می کند. آگهی هایی که در آن ماساژ همراه با محرمیت دیده می شود! اتفاقی که به وضوح می تواند زمینه ساز گناه گردد.

کنار همه این موارد، ایجاد بازار سیاه را هم اضافه کنید، مدتی پیش بود که بلیط یک تئاتر با قیمتی بالا، به شکل بازار سیاه در یکی از همین برنامه ها آگهی شد.

1

در شرایطی که میلیون ها کاربر روزانه به این آگهی ها دسترسی دارند و هر روز نیز بر تعدادشان افزوده می شود، وجود چنین مواردی در این اپلیکشین ها از قصور تعداد قلیلی از اپراتورهای مسئول تایید آگهی ها حاصل می گردد لذا تدبیری برای چنین شرایطی لازم است تا مقابل وقوع جرم و فساد از طریق این برنامه ها گرفته شود. هرچند نباید از وجه مثبت این قبیل برنامه ها، که موجب کاهش مصرف گرایی و استفاده از کالاهای دست دوم می گردد، گذشت اما یک لکه سیاه هم در یک صفحه سفید به وضوح دیده خواهد شد

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما