به گفته خبرنگار ایران مارکت خبرگزاری میزان، دستگاهی برای نظارت طولانی مدت بر دیابت، گام بلند دانشمندان برای پاک کردن خاطرات تلخ از حافظه، فتوشاپی که با صدای شما کار کرده و عکس‌ها را ادیت می‌کند، و… از اخبار خواندنی فناوری امروز است.

 

جزئیات را در ادامه بخوانید

 

ساخت قلم سه‌بعدی

 

ایرنا: این قلم سه‌بعدی مانند سایر نمونه‌های موجود، در واقع یک چاپگر سه‌بعدی قابل حمل است که از پلاستیک‌های زیستی و قابل بازیافت به عنوان مواد اولیه بهره می‌برد و پس از ذوب کردن آن، با استفاده از یک مکانیزم موتوری مواد اولیه را از نازل خارج می‌کند. پلاستیک پس از خروج از نازل، سرد و سخت می‌شود و امکان تولید ساختارهای سه‌بعدی را همزمان با طراحی، در اختیار می‌گذارد.

استفاده از دو نازل به معنی خروج پلاستیک بیشتر و در نتیجه افزایش سرعت ساخت تندیس خواهد بود و به‌طور خاص برای پرکردن سریع فضاهای خالی کاربرد دارد. همچنین امکان طراحی و ساخت را با دو رنگ متفاوت فراهم می‌کند.
همچنین کاربر در صورت نیاز می‌تواند برای افزایش دقت تن‌ها یکی از نازل‌ها را به مخزن مواد اولیه مجهز کند تا مانند قلم‌های سه‌بعدی موجود در بازار از یک نازل برای انجام کار طراحی بهره بگیرد.

این قلم‌ها شش سرعت مختلف و تنظیمات دمایی متفاوتی را در اختیار می‌گذارند و دارای حالت خودکار تخلیه هستند که موجب آزادی عمل دست کاربر می‌شود. این اطلاعات از طریق یک LED نصب شده در انتهای قلم در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. انتظار می‌رود این قلم با قیمت ۱۲۹ دلار در ماه آگوست روانه بازار شود.

 

 

دستگاهی برای نظارت طولانی مدت بر دیابت

 

ایران اکونومیست: این حسگرهای زیستی که به افراد دیابتی نوع ۲ کمک می‌کنند، همگی دستگاه‌های یکبار مصرفی هستند که باید به صورت روزانه جایگزین شوند.

این حسگر زیستی جدید که مانند یک دستبند بر روی مچ بسته می‌شود، از یک ژل به نام “مایع یونیک در دمای اتاق” (room temperature ionic liquid) یا (RTIL) برای اندازه گیری مقادیر بسیار کم عرق بر روی پوست بهره می‌گیرد.

این دستگاه غلظت سه ترکیب مانند کورتیزول، گلوکز و اینترلوکین – ۶ را اندازه گیری می‌کند.

محققان این پژوهش اظهار کردند: اگر فرد دارای استرس مزمن باشد، سطوح کورتیزول در بدن وی افزایش یافته و مقاومت انسولین ناشی از آن به تدریج سطح گلوکز را از حد نرمال فراتر می‌برد.

در این حالت فردی که در وضعیت پیش دیابت قرار دارد ممکن است دچار دیابت نوع ۲ شود. اگر این اتفاق بیفتد، بدن فرد در معرض التهاب قرار گرفته و این نشانگر التهابی، “اینترلوکین – ۶ “، نشان دهنده آن است که اندام‌های فرد در حال آسیب دیدن هستند.

محققان این پژوهش اظهار کردند که در نهایت قرار است این دستگاه به یک فرستنده کوچک مجهز شود که با فشار یک دکمه، داده‌های ثبت شده را به یک برنامه گوشی هوشمند انتقال دهد.

این دانشگاه در حال حاضر به دنبال یک شریک برای تجاری سازی این فناوری جدید می‌گردد و در صورت رسیدن این دستگاه به تولید انبوه، به دلیل مقرون به صرفه بودن می‌توان از آن در کنار کشورهای جهان اول در کشورهای در حال توسعه نیز استفاده کرد.

 

 

شارژ دستگاه‌های همراه با عرق بدن!
 

 ایسنا: این پچ پوستی که از سوخت زیستی بهره می‌برد، از عرق بدن برای تأمین قدرت خود استفاده می‌کند در آینده نزدیک می‌تواند برای شارژ دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های همراه استفاده شود.

این پچ به این منظور توسعه یافته است که افراد در خارج از منزل نیز بتوانند تلفن‌های همراه خود را شارژ کنند.

پچ پوستی جدید در ابعاد چند سانتی‌متر بوده و به طور مستقیم به پوست می‌چسبد.

این پچ با استفاده از آنزیم‌هایی که مانند فلزات داخل باتری‌های معمول عمل می‌کنند کار کرده و سپس از اسید لاکتیک موجود در عرق، نیرو می‌گیرد.

محققان این پژوهش می‌گویند که گرفتن قدرت کافی از این پچ تا حدی پیچیده است، اما آن‌ها در حال حاضر قادر به استخراج ۱۰ برابر بیشتر از نمونه‌های قبلی هستند.

محققان اظهار کردند: این فناوری همچنین قادر خواهد بود تا برفعالیت‌های یک ورزشکار نظارت کند، اما هدف اصلی این است که بتوانیم با استفاده از آن، سلامت انسان را ردیابی کنیم.

برای مثال، این پژوهش می‌تواند راه را برای نظارت بر سطوح گلوکز در افراد مبتلا به دیابت هموار کند.

محققان این پژوهش تاکید کردند: این اولین بار است که با استفاده از یک فناوری پوشیدنی که نیروی خود را از سوخت زیستی تامین می‌کند، می‌توان یک رادیو را نیرودهی کرد.

این پژوهش در Energy and Environmental Science journal منتشر شده است.

 

 

گام بلند دانشمندان برای پاک کردن خاطرات تلخ از حافظه

مهر:پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا و دانشگاه مک گیل در مونترال کانادا با همکاری یکدیگر روشی منحصر به فرد ابداع کرده اند که با استفاده از آن می‌توان بخش هایی از حافظه نوع خاصی از حلزون‌های دریایی را پاک کرد، ولی سایر بخش‌های حافظه آن‌ها را دست نخورده و سالم باقی گذاشت.

آنان می‌گویند با تکمیل این تحقیقات می‌توان روزی داروهایی تولید کرد که قادر به کشف و شناسایی برخی خاطرات تند و آزاردهنده در ذهن انسان بوده و آن‌ها را از حافظه پاک کنند؛ بدون آنکه این کار منجر به تاثیرگذاری منفی بر دیگر خاطرات مطلوب و مثبت ذخیره شده در حافظه بشر گردد.

محققان برای رسیدن به این هدف برخی مولکول‌های خاص مرتبط با یک آنزیم به نام Protein Kinase M. (PKM) را بلوکه کردند که مرتبط با نگهداری خاطرات بلندمدت است. نتایج این تحقیق در نشریه علمی پژوهشی کورنت بیولوژی منتشر شده است.

این روش فعلا تن‌ها بر روی نوع خاصی از حلزون‌ها مفید واقع شده، ولی پژوهشگران می‌گویند در تلاش برای تسری آن به انسان‌ها هستند. زیرا PKM در انسان‌ها هم وجود دارد. البته هنوز مشخص نیست تحقیقات در این زمینه چه زمانی تکمیل خواهد شد.

 

 

فتوشاپی که با صدای شما کار کرده و عکس‌ها را ادیت می‌کند
 
 خبرآنلاین: هرچند فرایند ایجاد مصنوعی صدای انسان چیز جدیدی نیست، اما استارتاپ BabelOn در حال کار روی نوع جدیدی از این فناوری است تا صدای مختص شما را به زبانی دیگر ترجمه کند، حتی اگر شما به زبان اصلی خودتان هم صحبت نکنید.

این کمپانی با نرم افزار ساخت خود در کنار سخت افزار ادیت شده قادر شده است صدای شما را آنالیز کرده و سپس از روی آن گفتار صوتی درست کند و این فرایند گفتارسازی می‌تواند با زبانی غیر از زبان شما هم تولید شود.

ابتدا به ساکن قرار است این ایده برای ترجمه هم زمان واژه‌های شما هنگام انجام گیم آنلاین یا روی اسکایپ بکار گرفته شود. البته مایکروسافت روی اسکایپ چنین کاری را کرده است، اما استارتاپ BabelOn قول داده است این کار دقیقا با صدای خود شما انجام شود و نه صدای پیش فرض تعریف شده روی نرم افزار که معمولا توسط کورتانا یا مثلا سیری در اپل انجام می‌شود.

یکی از کارهای تعریف شده دوبله فیلم‌های سینمایی است، اما در نهایت با اعمال این فناوری روی برنامههای مختلف به زودی شاهد انجام عملیات‌های مختلف برای ادیت عکس و فیلم خواهیم بود.

بر این اساس روزی شاهد فتوشاپ صوتی خواهیم بود که کاربر با گفتن دستورات صوتی تعریف شده با صدای خود، کار ادیت عکس به صورت خودکار انجام می‌شود.

 

 

 

 ۶موردی که نمیدانید؛ آیفون بدون اجازه اطلاعات شخصی شما را رصد می‌کند!

نت نوشت: اپل ادعا می‌کند که رصد اطلاعات کاربران تن‌ها به دلیل ارائه سرویس بهتر برای آنان صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید که شما امکان غیر فعال کردن هر یک از مواردی را که در زیر اشاره می‌کنیم را دارا هستید، با ما همراه باشید:

 

 ۱ – موقعیت شما

خیلی واضح می‌گوییم که آیفون شما طوری طراحی شده که علاقه بسیار زیادی برای رصد موقعیت کنونی شما در لحظه دارد. چند وقت پیش بود که به علت پرسش‌های مداوم کاربران از اپل پاسخی مبنی بر اینکه این رصد تن‌ها برای ارائه امکانات ویزه در موقعیت‌های متداول برای کاربران صورت میگیرد مواجه شدیم.

برای مشاهده frequent locations به قسمت Setting رفته و Privacy را انتخاب کنید، سپس روی Location Services تپ کنید و System Services را در انتهای لیست بیابید. در این قسمت Frequent Locations را خواهید یافت. برای غیر فعال کردن این گزینه تن‌ها کافی است دکمه تعبیه شده را خاموش کنید.

 

 

 

 ۲ – تعداد گام شما

این گزینه چندان امنیتی به نظر نمی‌رسد، اما تن‌ها اطلاعاتی که می‌تواند تغذیه کننده اپ Health باشد تعداد گام‌های شما در طول روز است. از اولین روزی که آیفون را خریداری می‌کنید آیفون بدون اجازه شما قدم‌های شما را می‌شمرد. این موردی وقتی است که آیفون را در جیبتان بگذارید، اگر دستکاه را در کیفی همراه خود داشته باشید از تکان خوردن‌های متفاوت آیفون متوجه می‌شود که گوشی همراه شما نیست وقدم شمار کار نخواهد کرد.
برای دسترسی به این گزینه اپ Health را باز کنید به قسمت Health Data رفته و Activity را بیابید و در قسمت انتهایی Steps یا Walking + Running Distance بیابید.

غیر فعال کردن این گزینه کار چندان امنیتی یا غیر امنیتی به حساب نمی‌آید و تماما به شما و تعامل و سطح توقعتان از دستگاه همراه بستگی دارد!

 

 

 

 ۳ – رسانه‌هایی که با مخاطبین به اشتراک می‌گذارید

آیا به خاطر دارید که ۶ ماه پیش چه تصاویری را برای خواهرتان فرستاید؟ آیفون شما خوب به خاطر دارد! تصویر و یا هر نوع فایلی که به صورت attachment همراه پیام‌های متنی برای مخاطبینتان ارسال می‌کنید به صورت اتوماتیک رصد می‌شود و دستیابی به آن‌ها واقعا آسان است!
برای بررسی این گزینه گفتگویی که با یکی از مخاطبین داشته‌اید را باز کرده و روی گزینه اطلاعات که در بالا سمت راست قرار دارد تپ کنید.
 

با تپ روی این گزینه لیست باقی تنظیمات اختصاصی در اختیاز شما قرار می‌گیرد. در قسمت انتهایی خواهید توانست انواع و اقسام فایل‌هایی که برای افراد ارسال کرده‌اید را مشاهده کنید.

 

 

 شما به آسانی می‌توانید فایل‌ها را دوباره مشاهده، ارسال مجدد و یا در باقی اپ‌ها اجرا کنید. این فایل‌ها بدون محدودیت در‌ای قسمت برای شما در دسترس خواهند بود!

 

 

 

 

 ۴ – عادات شما!

همگی ما از روش کار بسیار عالی و بدون ایراد Siri مطلع هستیم و به صورت روزانه بسیاری از اطلاعات و کارهایمان را با این دستیار هماهنگ می‌کنیم. این ابزار همانطور که خوب یاد میگیرد، خوب هم به خاطر خواهد سپرد!
حتما متوجه شده‌اید که سیری عادات شما را خوب به خاطر می‌سپارد، مثلا شما اگر بلافاصله پس از اتصال هدفون از اپ موسیقی مورد علاقه تان استفاده می‌کنید پس از چند بار به صورت هوشندانه این اپ به شما رد صفحه قفل پیشنهاد خواهد شد!
 

این اتفاق در موارد و شرایط متفاوت، متفاوت خواهد بود. آیفون به صورت دقیق نحوه تعامل و کار شما با اپ هایتان را رصد می‌کند تا در سر بزنگاه بهترین پیشنهاد را برای شما داشته باشد.

 

 

 

 ۵ – Metadata‌های شما

وقتی که با آیفونتان عکسی میگیرد، اطلاعات زیادی همراه با عکس ها مورد نظر شما در لحظه ثبت می‌شود. این اطلاعات عدمتا EXIF نامیده می‌شوند و ماهیت آن‌ها به اطلاعات و مشخصاتی خلاصه می‌شود که مربوط به عکس ها شماست، مثلا زمان و روز دقیق ثبت عکس، موقیعت مکانی و … تاثیر این اطلاعات را می‌توانید در Memories که در اپ Photos قابل مشاهده است ببینید.

 
 

 

 ۶ – کدام اپ باتری شما را بیشتر می‌خورد!

وقتی این اطلاعات به درد شما می‌خورد که بخواهید بدانید که چرا باتری شما با سرعتی بیشتر از قبل تخلیه می‌شود. آیفون به صورت اتوماتیک میزان استفاده اپ‌ها از منابع را کنترل کرده و مواردی که نیاز داشته باشید را به شما اطلاع خواهد داد.

به Settings بروید و روی Battery تپ کنید و برای مشاهده اطلاعات بیشتر Battery Usage را باز کنید. در این بخش می‌توانید اطلاعات مصرف باتری در ۲۴ ساعت یا ۷ روز گذشته را مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

 

 خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به
معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای
منتشر می شود.

  

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما