ساخت آیفون ۱۰ (iPhone 10) برای اپل آن‌چنان هزینه‌بردار نیست، به همین دلیل از فروش آیفون ایکس هزار دلاری سود خوبی نصیبش می‌شود. اما همچنان هزینه ساخت آن در مقایسه با آیفون ۸ بالاست.

چندی پیش، کالبدشکافی تخصصی آیفون ۱۰ نشان داد تهیه قطعات لازم برای سر هم کردن یک دستگاه از این گوشی، برای اپل سر جمع ۳۵۷ دلار آب می‌خورد، در حالی که قیمت نسخه پایه آن هزار دلار است. شرکت IHS Markit که پیشینه‌ای قوی در جمع‌آوری اطلاعات پیرامون هزینه ساخت لوازم مختلف دارد، به تازگی هزینه مشابهی را برای ساخت آیفون ۱۰ اعلام کرده است. به عقیده این شرکت، با در نظر گرفتن محتویات درون جعبه و هزینه‌ای که اپل برای سر هم کردن قطعات می‌کند، ساخت آیفون ایکس تنها ۳۷۰ دلار برای شرکت تمام می‌شود.

تفاوت تحلیل جدید این است که شرکت IHS Markit، قیمت تمامی قطعات را به صورت جداگانه حساب کرده است. اکنون می‌دانیم چرا بر اساس یکی دیگر از تحلیل‌های همین شرکت، هزینه ساخت آیفون ۱۰ در مقایسه با آیفون ۸ چیزی حدود ۱۱۵ دلار بیشتر است.

ساخت آیفون 10

کل هزینه ساخت آیفون ۱۰ برای اپل تنها ۳۷۰ دلار است

گران‌قیمت‌ترین قطعه آیفون ایکس، نمایشگر ۵٫۸ اینچی OLED آن است. وجود متعلقاتی همچون سنسور فورس تاچ، بخشی برای پلاریزاسیون و همچنین محافظ شیشه‌ای، بیش از پیش به هزینه تولید صفحه نمایش بهترین آیفون تا امروز می‌افزاید. با وجود مشکلاتی نظیر هاله‌ی آبی نمایشگر حین تماشای آن از کناره‌ها و یا بالا بودن احتمالی سوختگی، به عقیده شرکت DisplayMate، آیفون ۱۰ به بهترین نمایشگر در بین تمامی گوشی‌های موبایل مجهز شده است.

ساخت آیفون 10

از ۳۷۰ دلار یاد شده برای هزینه ساخت آیفون ۱۰ تنها ۱۱۰ دلار صرف نمایشگر آن می‌شود. از این مبلغ نیز ۷۰ دلار به صورت مستقیم به جیب سامسونگ می‌رود. دلیل سودآوری بالای سامسونگ و اپل، با به دست آمدن این ارقام به خوبی مشخص می‌شود. دقیقا به همین دلیل نمایشگر آیفون ۱۰ را گاو شیرده‌‌ای خطاب کردیم که برای سامسونگ نیز سودآوری بالایی دارد!

دومین بخش پرهزینه ساخت آیفون ۱۰ ساخت و یا تهیه دوگانه، باتری، تراشه و یا حتی حافظه رم و ظرفیت داخلی نیست، بلکه اپل به خاطر استفاده از پنل شیشه‌ای و فریم فلزی به جای بدنه یکپارچه آلومینیومی همچون آیفون‌های پیشین، مجبور به صرف ۶۱ دلار هزینه شده است. البته افزوده شدن پشتیبانی از استاندارد IP67 برای مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد غبار نیز در افزایش هزینه ساخت بدنه بی‌تاثیر نبوده است.

در هر صورت این اعداد و ارقام نشان می‌دهند چرا سودآوری سامسونگ تا این اندازه زیاد بوده و اپل در حال تبدیل شدن به نخستین شرکت تریلیون دلاری است. تهیه قطعات لازم و اسمبل کردن آن‌ها به منظور ساخت آیفون ۱۰ ، برای اپل تنها ۳۷۰ دلار هزینه دارد، در حالی که قیمت فروش این گوشی موبایل هزار دلار است.

ساخت آیفون 10

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما