ناسا در انیمیشنی جدید، ما را به سفری شگفت انگیز به اعماق لکه سرخ بزرگ سیاره مشتری برده است. در ادامه با ویدیویی دوبله گجت نیوز از اسرار لکه سرخ بزرگ سیاره مشتری ، همراه باشید.

معروف ترین و بزرگترین طوفان در منظومه شمسی لکه سرخ بزرگ سیاره مشتری است. اگرچه این طوفان تنها یک نقطه کوچک بر روی سیاره مشتری بوده، اما در مقایسه با کره زمین، این طوفان عظیم الجثه به راحتی سیاره آبی ما را می‌بلعد. در ماه جولای، ناسا فضاپیمای خود را با نام جونو بر فراز این لکه پرواز داد و سپس ناسا از اطلاعات بدست آمده برای شبیه ساز پرواز جونو به داخل لکه سرخ بزرگ استفاده کرد.

جونو فضاپیمای ماجراجو ناسا که به دور سیاره مشتری می چرخد، اخیرا بر فراز این لکه سرخ بزرگ پرواز کرده است. لکه سرخ بزرگ طوفانی است که صدها سال قدمت داشته و قطری ۳ برابر کره زمین دارد. جونو با پرواز بر فراز این گردباد در حال چرخش، اطلاعات دقیقی از دما و عمق این لکه سرخ بزرگ بدست آورده است.

ناسا با استفاده از اطلاعات بدست آمده، پرواز جونو را بر فراز این گرد باد عظیم شبیه سازی کرده تا دید دقیق تری از سفر بدرون این گردباد عظیم الجثه داشته باشد. این طوفان عمقی ۵۰ الی ۱۰۰ برابر بیشتر از عمیق ترین اقیانوس های کره زمین دارد و هر چه قدر به عمق آن نزدیک تر میشویم دما بشدت افزایش می‌یابد.

به نقل از اندی اینگرسل پژوهشگر و محقق حول اطلاعات بدست آمده از جونو :

گرمای سطح درونی لکه سرخ بزرگ سیاره مشتری می تواند دلیل اصلی گرد بادهای عظیم و همیشه خروشانی باشد که ما بر روی لایه خارجی سیاره مشتری میبینیم.

سرعت بادهای  لکه سرخ سیاره مشتری، شدیدتر از بزرگ ترین طوفان های پر خطر کره زمین است؛ پس با این تفاصیل فضاپیمای جونو ناسا، بهتر است فاصله خود را از این لکه سرخ بزرگ حفط کرده و از دور به تحقیقات خود حول سیاره مشتری و لکه سرخ بزرگ آن بپردازد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما