نخستین عکس پانورامای ۳۶۰ درجه مریخ با رزولوشن ۴ میلیارد پیکسل، از کنار هم گذاشتن داده‌های شگفت‌انگیز ارسال‌شده توسط کاوشگر کنجکاوی ناسا،منتشر شد. در ادامه شما را به گشت و گذار در سیاره مریخ دعوت می‌کنیم.

یکی از مدارک پیشرفت‌های فوق‌العاده بشریت در حوزه‌های مختلف علم و تکنولوژی، کاوشگر کنجکاوی (Curiosity Rover) سازمان فضایی آمریکا، ناسا (NASA) است که چند سال پیش برای اکتشاف چهارمین سیاره منظومه شمسی از جو زمین خارج شد و بر روی مریخ فرود آمد.

به طور دقیق‌تر، متخصصان ناسا در ماه نوامبر ۲۰۱۱ ربات شگفت‌انگیز کنجکاوی را که به اندازه یک خودرو سواری بزرگ است، به سمت مریخ پرتاب کردند و در ماه آگوست ۲۰۱۲ رسما تایید شد که فرود کاوشگر بر روی سیاره سرخ موفقیت‌آمیز بوده است.

ماموریت کاوشگر کنجکاوی شامل بررسی شرایط آب و هوایی و جغرافیایی مریخ، تهیه اطلاعات از شرایط سطحی سیاره برای مشخص شدن وضعیت پیشین این جرم آسمانی در میلیون‌ها سال گذشته، آنالیز شرایط و تعیین توانایی مریخ برای میزبانی حیات میکروبی و همچنین، جمع‌آوری داده‌هایی در مورد قابلیت سیاره برای سکونت دادن به انسان‌ها می‌شود.

از طرف دیگر، این ربات پیشرفته زمینه را برای ماموریت کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ ناسا که راه آن را ادامه خواهد داد،‌ آماده کرده و دانشمندان اعلام کرده‌اند که کنجکاوی تاکنون بیش از ۲ هزار روز را بر روی سیاره سرخ مشغول کاوش بوده است. در طول این مدت، حجم زیادی از اطلاعات تصویری منحصر به فردی از طرف کاوشگر به زمین ارسال شده که شگفتی‌های مریخ و شباهت‌های آن به سیاره ما را به خوبی نشان می‌دهند.

در همین رابطه،‌ با استفاده از این اطلاعات گسترده و شگفت‌انگیز عکاسی به نام اندرو بودروف (Andrew Bodrov) اخیرا اولین و تنها عکس پانورامای مریخ که رزولوشن ۴ میلیارد پیکسلی دارد را منتشر کرده است.

عکس ها مورداستفاده برای تهیه این عکس پانورامای ۳۶۰ درجه مریخ ، توسط دو دوربین زاویه محدود (NAC) و زاویه متوسط (MAC) که به ترتیب دارای فاصله کانونی ۱۰۰ و ۳۴ میلی‌متر هستند،‌ تهیه شده است؛ به طور دقیق‌تر می‌توان گفت که عکس پانورامای مریخ ۹۰۰۰۰×۴۵۰۰۰ پیکسل داشته و با کنار هم گذاشتن ۲۹۵ تصویر از دوربین NAC و همچنین، ۱۱۲ تصویر از دوربین MAC ساخته شده که در نوع خود منحصر به فرد است.

سفری شگفت انگیز به سیاره مریخ با تصویر پانورامای ۳۶۰ درجه ۴ میلیارد پیکسلی کاوشگر کنجکاوی


تصویر زیر به صورت پانورامای ۳۶۰ درجه با قابلیت زوم تهیه شده و شما میتوانید با چرخاندن تصویر به طرفین در سیاره مریخ به گشت گذار بپردازید. همچنین در صورتی که عینک واقعیت مجازی در اختیار دارید با ایران مارکت بر روی گزینه مربوطه در تصویر زیر، جذابیت آن را برای خود دوچندان کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما