روز‌ پنجشنبه ۱۹ مرداد ۹۶،‌ ورود تلفن همراه به ایران بیست و سه ساله می‌شود. اولین بار در ۱۹ مرداد ۱۳۷۳ چهار سیم کارت تلفن همراه به کارکنان نهاد ریاست جمهوری واگذار شد.

در مردادماه ۱۳۷۳ در شهر تهران ۲۴ سایت BTS با ظرفیت ۹ هزار و ۲۰۰ شماره به بهره‌برداری رسید تا فاز اول شبکه تلفن همراه کشور افتتاح شود. در روز ۱۹ مرداد همان سال با واگذاری ۴ سیم کارت تلفن همراه به کارکنان نهاد ریاست جمهوری، ورود تلفن همراه به ایران آغاز شد.

ورود تلفن همراه به ایران توسط اپراتور همراه اول

پس از استقبال غیرمنتظره و فوق‌العاده مردم از پدیده تازه‌وارد گوشی های موبایل، شرکت مخابرات ایران،‌ پوشش شبکه تلفن همراه را از تهران به کل کشور گسترش داد و با توجه به نیاز و تقاضای مردم،‌ فعالیت‌هایی متناسب با جهت‌گیری‌های جهانی برای توسعه شبکه تلفن همراه در مجموعه مخابرات کشور انجام شد.

در راستای همین برنامه،‌ هیات وزیران با پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اساس‌نامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه ۲ هزار میلیارد ریالی تصویب کرد و کلیه وظایف و امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات سیار ایران واگذار شد. در ادامه و پس از جدی شدن خصوصی‌سازی صنعت مخابرات ایران و اهمیت حضور در بازار رقابت تجاری، این شرکت از سال ۱۳۸۶ دارای نام، نشان،‌ رنگ و شعار تجاری مخصوص شد. به این ترتیب نام همراه اول،‌ نشان دو حلقه،‌ رنگ فیروزه‌ای و نارنجی و شعار هیچکس تنها نیست برای شرکت ارتباطات سیار انتخاب شد.

همراه اول

این شرکت در سال ۱۳۸۹ و پس از خصوصی شدن شرکت مخابرات ایران،‌ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و در ۲۸ آذر ۱۳۸۹،‌ پنج درصد از سهام خود معادل ۱۰۳ میلیون سهم را در فرابورس عرضه کرد. نماد همراه اول در روز ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ در بازار بورس بازگشایی شد و این شرکت از آن زمان تاکنون در بازار بورس حضور دارد.

در حال حاضر‌ شرکت ارتباطات سیار ایران با بیش از ۸۹ میلیون سیم کارت واگذار شده در هزار و ۲۴۵ شهر یعنی ۱۰۰ درصد شهرهای کشور، حدود ۴۳ هزار روستا (۸۶٫۹ درصد روستاها) و بیش از ۷۰ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور،‌ ۹۶٫۵ درصد کل جمعیت کشور را تحت پوشش قرار داده است. هم‌اکنون ضریب نفوذ اپراتور اول تلفن همراه کشور ۸۴٫۲ درصد بوده و با ۲۷۰ اپراتور از ۱۱۲ کشور جهان، ارتباط رومینگ بین الملل برقرار کرده است. همچنین همراه اول با نوسازی پیوسته شبکه خود،‌ از به‌روزترین تجهیزات شبکه تلفن همراه کشور استفاده می‌کند.

سیم کارت تلفن همراه

همراه اول،‌ بزرگ‌ترین اپراتور مکالمه و دیتای تلفن همراه کشور،‌ اکنون مجهز ارتقای پروانه ارائه خدمات تلفن همراه به نسل ۳ و بالاتر را در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۹۳ دریافت کرد و طی مدت کمتر از سه سال، تعداد هزار و ۴۲ شهر و ۹۷۰ روستا را به شبکه نسل ۳ و ۷۱۰ شهر را به شبکه نسل ۴ و ۴٫۵ متصل کرده است. علاوه بر آن، با توجه به ارزیابی رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) بر اساس استاندارد EFQM، رتبه اول اپراتورهای تلفن همراه کشور در چهار سال گذشته در اختیار همراه اول قرار داشته است.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما