در این مطلب به معرفی پرفروش ترین خودروهای ترکیه در سال ۲۰۱۷ خواهیم پرداخت. برندهای فیات، رنو و فولکس واگن، بیشترین سهم از بازار ترکیه را در اختیار دارند.

ترکیه، یکی از همسایگان شمال غربی ایران محسوب می‌شود و به همین دلیل شاید بررسی وضعیت بازار خودروی این کشور تا حدودی برای ما جالب توجه باشد. ترکیه یک کشور صنعتی و تاریخی است که تقریبا به اندازه ایران جمعیت دارد اما وسعت آن کمی از کشور ما کوچک‌تر است. در این کشور، شرکت‌های خودروسازی بسیاری در حال فعالیت هستند و شرکت‌های توفاش (تاسیس در سال ۱۹۶۸ میلادی) و اویاک رنو (تاسیس در سال ۱۹۶۹ میلادی)، دو خودروساز مهم و بومی ترک‌ها شناخته می‌شوند.

پرفروش ترین خودروهای ترکیه

در کل توفاش (شریک تجاری فیات)، اویاک رنو (شریک تجاری رنو)، فورد اتوسان (شریک تجاری فورد)، هیوندای آسان (شریک تجاری هیوندای)، تویوتا TMMT و هوندا، مهم‌ترین خودروسازان ترکیه هستند که عمدتا به مونتاژ و عرضه محصولات روز شرکای خارجی خود مشغولند و حتی این محصولات را به کشورهای دیگر جهان صادر می‌کنند.

خودروی فیات تیپو که در ترکیه با نام اژه (Agea) نیز شناخته می‌شود، در کارخانه توفاش تولید شده و حتی به کشورهایی مانند ایتالیا نیز صادر شده است. تویوتا C-HR مونتاژ ترکیه هم به کشورهای خاورمیانه از جمله ایران صادر می‌شود و نسل جدید هوندا سیویک و رنو مگان جدید هم از دیگر خودروهای مطرحی هستند که هم‌اکنون در ترکیه مونتاژ می‌شوند. ترک‌ها دارای صنعت قطعه‌سازی بسیار قدرتمند و گسترده‌ای هستند و به همین دلیل، خودروهای زیادی با آخرین استانداردهای اروپا در این کشور مونتاژ و به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شوند.

پرفروش ترین خودروهای ترکیه

فیات تیپو

در حال حاضر برندهای فیات و رنو، پرفروش ترین خودروهای ترکیه را تولید می‌کنند. فولکس واگن نیز حضور پررنگی در بازار این کشور دارد و مردم ترکیه همواره استقبال خوبی از محصولات این برند آلمانی داشته‌اند. در کل، بازار خودروی ترکیه تنوع خوبی دارد و انواع محصولات مدرن، به‌روز و باکیفیت را می‌توان در آن یافت. البته قیمت بنزین در این کشور خیلی گران است و قیمت فروش خودروهای نو نیز ارزان‌تر از ایران نیست، اما نحوه فروش اقساطی خودروها عادلانه‌تر و منصفانه‌تر از کشورمان بوده و به همین دلیل مشتریان می‌توانند راحت‌تر و به صورت قسطی، خودروی مورد نظر را خریداری کنند.

به عنوان مثال، قیمت خودروی رنو سیمبل فیس لیفت ۲۰۱۷ با پیشرانه ۱٫۵ لیتری دیزلی در ترکیه از ۵۹ هزار و ۵۰۰ لیر شروع می‌شود و تا ۶۳ هزار و ۸۵۰ لیر ادامه پیدا می‌کند که تقریبا معادل ۶۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۶۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌شود. این خودرو با اقساط ماهانه ۸۴۰ تا ۸۶۸ لیر معادل حدود ۹۰۰ تا ۹۲۵ هزار تومان در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. همچنین رنو کپچر فیس لیفت ۲۰۱۷ نیز با قیمت ۸۹ هزار و ۹۵۰ تا ۹۹ هزار و ۶۰۰ لیر، معادل ۹۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۰۶ میلیون تومان و اقساط ماهانه هزار و ۷۸ تا هزار و ۱۱۴ لیر، معادل ۱ میلیون و ۱۴۵ هزار تا ۱ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان عرضه می‌شود. ناگفته نماند که نحوه تحویل خودرو و خدمات پس از فروش نیز در ترکیه بسیار منظم‌تر و بهتر از ایران است.

پرفروش ترین خودروهای ترکیه

رنو سیمبل

در پایان، جدول پرفروش ترین خودروهای ترکیه در سال ۲۰۱۷ میلادی را مشاهده می‌کنید:

جدول پرفروش ترین خودروهای ترکیه در سال ۲۰۱۷

رتبه خودرو میزان فروش (دستگاه) درصد رشد سالیانه فروش نسبت به سال گذشته
۱ فیات تیپو (اژه) ۳۶ هزار و ۶۴۷ افزایش ۳۲٫۶ درصدی
۲ رنو مگان ۳۲ هزار و ۹۳۲ افزایش ۴۱۱٫۱ درصدی
۳ رنو کلیو ۲۸ هزار و ۵۵۵ افزایش ۳۶٫۳ درصدی
۴ فولکس واگن پاسات ۲۱ هزار و ۵۷۰ کاهش ۳٫۶ درصدی
۵ تویوتا کرولا ۱۹ هزار و ۲ کاهش ۱۹٫۹ درصدی
۶ فورد فوکوس ۱۷ هزار و ۵۸۵ افزایش ۲۷۳ درصدی
۷ رنو سیمبل ۱۶ هزار و ۶۶۷ کاهش ۱۱٫۸ درصدی
۸ فولکس واگن پولو ۱۶ هزار و ۲۳۸ کاهش ۲۴٫۵ درصدی
۹ هیوندای آی ۲۰ ۱۵ هزار و ۹۷۷ افزایش ۰٫۴ درصدی
۱۰ هوندا سیویک ۱۵ هزار و ۷۵۸ افزایش ۱۳۶٫۴ درصدی
۱۱ داچیا ساندرو ۱۴ هزار و ۸۱ افزایش ۱۰٫۴ درصدی
۱۲ نیسان قشقایی ۱۳ هزار و ۲۷۰ افزایش ۸٫۶ درصدی
۱۳ فولکس واگن گلف ۱۲ هزار و ۴۶۱ کاهش ۱۷٫۱ درصدی
۱۴ اوپل آسترا ۱۲ هزار و ۴۵۳ افزایش ۱۲۰٫۹ درصدی
۱۵ داچیا داستر ۱۲ هزار و ۱۷ افزایش ۱٫۳ درصدی
۱۶ پژو ۳۰۱ ۱۱ هزار و ۲۹۴ افزایش ۲۴٫۳ درصدی
۱۷ سیتروئن سی الیزه ۹ هزار و ۸۶۴ کاهش ۰٫۸ درصدی
۱۸ اوپل آسترا سدان ۹ هزار و ۱۱۹ کاهش ۴۶٫۶ درصدی
۱۹ بنز کلاس سی ۹ هزار و ۴۵ افزایش ۲٫۳ درصدی
۲۰ هیوندای اکسنت ۸ هزار و ۸۸۲ کاهش ۸٫۲ درصدی

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما