به گفته ایران مارکت خبرگزاری میزان ،شرکت اچ‌.پی(HP) موفق به توسعه یک پرینتر برای ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) شده است که در گرانش صفر کار می‌کند.

 این پرینتر ظاهری شبیه به پرینتر Envy 5600 شرکت اچ‌.پی دارد، اما ناسا از این شرکت خواسته است تا برخی تغییرات سازگار با گرانش صفر را در آن اعمال کند.

فضانوردان برای استفاده از یک پرینتر در ایستگاه فضایی بین‌المللی نیازمند برخی از اصلاحات سخت افزاری خاص هستند.

به همین دلیل است که چاپگرهای مورد استفاده در ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS 17 ) سال سن دارند.

ناسا در نهایت تصمیم به ارتقا آنها گرفته و اچ‌پی موفق به انجام این کار برای آژانس فضایی شده است.

پرینتری مختص کار در گرانش صفر +عکس

مدل پرینتر انتخاب شده ۵۶۰۰ است، اما عملکرد آن نسبت به پرینترهای عادی دارای تفاوت‌هایی است. این پرینتر “گرانش صفر” (HP Envy Zero-Gravity Printer) نامیده شده است.

ناسا در حال حاضر به تعویض پرینترهای قدیمی موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی نیازمند بوده و برای این کار شرکت اچ‌پی را انتخاب کرده است.

اچ‌پی برای توسعه یک پرینتر و ارسال آن با یک موشک به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌بایست برخی اصلاحات امنیتی را در آن اعمال می‌کرد تا بتوان از آن در گرانش صفر استفاده کرد.

این کار برای شرکت اچ‌.پی چالش برانگیز بوده اما به لطف فناوری چاپ سه‌بعدی و استفاده از مواد تخصصی موفق به توسعه این پرینتر شده است.

در فرایند تغییر چاپگر، قابلیت اسکن، کپی و قابلیت فکس و همچنین اجزای شیشه‌ای حذف شد.

در نهایت همه این تغییرات به توسعه یک چاپگر کاربردی در ایستگاه فضایی بین‌المللی منجر شد که از نمونه اصلی خود بسیار سبک‌تر است.

ناسا قصد دارد در سال ۲۰۱۸ پرینترهای جایگزین را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کند و با توجه به اعلام شرکت اچ‌.پی، آنها با استفاده از موشک “اسپیس ایکس”(SpaceX) به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال خواهند شد.

 

منبع:ایسنا 

انتهای پیام

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما